Egenda Ege Enerji Üretim A.Ş.


Şirketimiz, 2016 yılı itibariyle faaliyetlerine Şehit Nevres Bulvarı No:10 K:7 Montrö Konak İzmir adresinde başlamıştır.


Enda Enerji Holding A.Ş. portföyünde bulunan yatırımları gerçekleştiren ve çalışmaları yürüten firma konumundaki Egenda’nın ilk kuruluş amacı, özelleştirilmesi planlanan İzmir-Manisa elektrik dağıtım şebekesine ait ihalenin alınmasıyken daha sonra enerji üretimine yönelik çalışmalarına hız vermiş ve bu kapsamda Akçay HES,Tuzla JES, Eğlence I ve Eğlence II HES santrallerini işletmeye almıştır.

EGENDA 1997 yılından beri gerek bağlı kuruluşları gerekse iştirakleri vasıtasıyla sadece enerji sektöründe faaliyet göstermektedir. Faaliyet konuları ve ilgi alanları, başta yenilenebilir enerji kaynakları olmak üzere yatırımcı sıfatı ile her türlü üretim teknolojileriyle enerji yatırımı projeleri geliştirmek, yatırımları gerçekleştirmekve üretim santrallerini işletmektir. Egenda Ege Enerji Üretim A.Ş.’nin hisselerinin dağılımı Enda Enerji Holding A.Ş. % 74,53 diğer ortakları: %10,52 Rona Yırcalı&Karesi , %20,51 Sayıları 162’yi bulan bölge sanayici ve işadamları’dır. İşletmedeki Tesisler:

  1. Eğlence I Hidroelektirk Santralı
  2. Eğlence II Hidroelektirk Santralı
  3. Alaçatı RES
  4. Germiyan 
  5. Mordoğan RES 
  6. Urla Res